Bobcat T7X - pierwsza na świecie całkowicie elektryczna kompaktowa ładowarka gąsienicowa

Bobcat T7X został uhonorowany dwiema nagrodami 2022 CES Innovation Awards w kategoriach Vehicle Intelligence & Transportation oraz Smart Cities. Program CES Innovation Awards rozpoznaje odbiorców w wielu kategoriach produktów technologicznych i wyróżnia najwyżej ocenianych w każdej z nich.

Bobcat T7X został opracowany początkowo na rynek północnoamerykański, ale w celu określenia jego potencjału komercyjnego planowane są testy wewnętrzne i zbieranie opinii klientów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Na czele innowacji

Scott Park, Prezes i Dyrektor Generalny Doosan Bobcat, powiedział: "Doosan Bobcat stoi na czele innowacji i jesteśmy dumni z debiutu całkowicie elektrycznej technologii modelu T7X, która pomoże klientom zmaksymalizować zarówno zrównoważony rozwój, jak i wydajność. Nadal koncentrujemy się na dostarczaniu rozwiązań i produktów, które umożliwiają ludziom osiąganie więcej i budowanie lepszego świata."

Bobcat T7X to pierwsza na świecie całkowicie elektryczna kompaktowa ładowarka gąsienicowa. Maszyna ta jest w pełni zasilana z akumulatora, zbudowana od podstaw z myślą o większej wydajności dzięki elektrycznemu uruchamianiu i napędowi, cichsza dzięki wysokowydajnemu momentowi obrotowemu i mocniejsza niż jakakolwiek ładowarka gąsienicowa zasilana olejem napędowym, która kiedykolwiek się pojawiła - a wszystko to przy jednoczesnym wyeliminowaniu jakiejkolwiek emisji dwutlenku węgla.

"Ta maszyna to technologiczny wyczyn dla firmy Bobcat i dla całej branży" - powiedział Joel Honeyman, wiceprezes ds. globalnej innowacji w Doosan Bobcat. "Zakwestionowaliśmy status quo, aby dostarczyć połączoną, całkowicie elektryczną maszynę zaprojektowaną z myślą o mocy i wydajności, która wcześniej nie była możliwa. Jesteśmy podekscytowani, że możemy podzielić się tym postępem ze światem i dumni z ciężkiej pracy, jaka została włożona w urzeczywistnienie tego rozwiązania."

Zapewnienie perspektywy regionu EMEA

Komentując plany na przyszłość w regionie EMEA, Vijay Nerva, szef działu innowacji w Doosan Bobcat EMEA, powiedział: "Model T7X został opracowany na razie na rynek północnoamerykański, ale odpowiada na globalną potrzebę i wyzwanie. Planujemy w tym roku przejść wewnętrzne testy i zebrać opinie klientów w różnych krajach regionu EMEA, aby lepiej zrozumieć potrzeby klientów na tym rynku przed podjęciem decyzji handlowych."

Zaawansowana technologia i konstrukcja kompaktowej ładowarki gąsienicowej T7X

W modelu T7X tradycyjna hydrauliczna grupa robocza została całkowicie zastąpiona elektrycznym układem napędowym składającym się z elektrycznych siłowników i elektrycznych silników napędowych, co oznacza praktycznie brak płynów. Nowy, całkowicie elektryczny Bobcat T7X zużywa niespełna jeden litr ekologicznego płynu chłodzącego w porównaniu z około 216 litrami płynu w jego spalinowo-hydraulicznym odpowiedniku.
Platforma całkowicie elektryczna umożliwia uzyskanie natychmiastowej mocy i szczytowego momentu obrotowego dostępnego przy każdej prędkości roboczej. Operator nie musi już czekać na uzyskanie mocy przez standardowy układ hydrauliczny.

T7X pracuje przy zerowej emisji spalin oraz przy zmniejszonym hałasie i wibracjach generowanych przez maszynę. Pracuje cicho i wydajnie w obszarach wrażliwych na hałas oraz w pomieszczeniach zamkniętych, co znacznie obniża poziom hałasu i poprawia środowisko pracy. Może również znacznie obniżyć dzienne koszty eksploatacji, jeśli weźmiemy pod uwagę zmniejszenie rocznych kosztów utrzymania i wyeliminowanie oleju napędowego, oleju silnikowego, płynu spalinowego i części hydraulicznych.

Sercem T7X jest potężna bateria litowo-jonowa o mocy 62 kW od partnera technologicznego, firmy Green Machine Equipment, Inc. Chociaż zastosowania są różne, każde ładowanie może obsłużyć typowe codzienne operacje robocze i wykorzystanie inteligentnych trybów pracy przez maksymalnie cztery godziny ciągłego czasu pracy i cały dzień pracy podczas pracy przerywanej. Inteligencja systemu zarządzania energią jest zaprogramowana w taki sposób, aby wyczuwać wzrost obciążenia i automatycznie wyłączać zasilanie, gdy nie jest ono potrzebne, aby zachować całkowite zużycie energii i wydłużyć czas pracy maszyny.

Sunbelt Rentals ogłasza zaangażowanie w sprzęt elektryczny Bobcat

Model T7X będzie początkowo dostępny wyłącznie na rynku północnoamerykańskim, ale firma zamierza w przyszłości rozszerzyć go na inne regiony. Podczas konferencji prasowej firmy w ramach CES Media Days, Doosan Bobcat NA (Ameryka Północna) ogłosił strategiczne partnerstwo z Sunbelt Rentals z siedzibą w Południowej Karolinie, wiodącą firmą zajmującą się wynajmem sprzętu w Ameryce Północnej, posiadającą ponad 1025 lokalizacji, z silną obecnością w Europie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Dzięki temu partnerstwu firma Sunbelt Rentals zobowiązała się do znacznej inwestycji w dużą flotę w pełni elektrycznych kompaktowych ładowarek gąsienicowych Bobcat T7X oraz elektrycznych koparek kompaktowych w Ameryce Północnej, które zostaną objęte wspólną marką i udostępnione w 2022 roku i później. Sunbelt Rentals będzie pierwszą krajową firmą zajmującą się wynajmem sprzętu, która zaadoptuje akumulatorowo-elektryczną technologię Bobcat i udostępni ją klientom, wspierając skupienie się obu firm na kwestiach środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG).

Wróć